Blog

  • Mesterséges intelligencia

    Mesterséges intelligencia

    Örömmel jelentjük be legújabb fejlesztésünket: a bővített, mesterséges intelligencia (MI) alapú dokumentumkezelő rendszerünket. Ez az innovatív megoldás jelentősen megkönnyíti mind a vállalkozók, mind a könyvelők munkáját, automatizálva a számlák feldolgozását és kezelését. Nézzük meg, milyen újdonságokkal gazdagítottuk a rendszerünket!

    1. Automatikus Számlakép Feldolgozás MI Segítségével

    Ha feltölt számlaképeket a bejövő vagy kimenő kategóriákba, ezek a képek éjszaka automatikusan elküldésre kerülnek a ChatGPT API-nak. A mesterséges intelligencia feldolgozza a számlaképeket, és általában 1-2 órán belül visszaküldi a kinyert adatokat. Így az adatok naponta frissülnek anélkül, hogy Önöknek manuálisan kellene foglalkozniuk vele.

    2. Intelligens Adatpárosítás

    Az MI által kinyert adatok alapján rendszerünk megkeresi a számlákhoz tartozó adatokat számla adatokat. Ezután automatikusan párosítja a bejövő és kimenő számlákat, amelyek a megfelelő menüpontok alatt jelennek meg. Így a bejövő és kimenű számlák menüpontban gyorsan áttekinthetővé válik, mely számlák vannak egymáshoz kapcsolva.

    3. Kézi Párosítás Lehetősége

    A bejövő és kimenő számlák menüpont alatt mostantól egy „Fájl kiválasztása” gomb is elérhető. Ezzel a gombbal kézzel is párosíthatja a könyveletlen számlákat a dokumentumkezelőbe feltöltött számlákkal. Ez rugalmasságot biztosít, ha valamilyen okból az automatikus párosítás nem sikerülne.

    4. Magas Pontosságú Dokumentumfeldolgozás

    Jelenleg rendszerünk szöveges PDF-eket, JPG és PNG formátumú fájlokat dolgoz fel több mint 90%-os pontossággal. Azonban a kép alapú PDF fájlok feldolgozása még fejlesztés alatt áll. Dolgozunk rajta, hogy ezt a lehetőséget is hamarosan elérhetővé tegyük, így még szélesebb körben tudjuk támogatni az Önök igényeit.

    5. Előző Hónap Újranyitása

    Új gombot helyeztünk el a dokumentumkezelőben, amellyel Önök és könyvelőik visszanyithatják az előző hónapot. Ez a funkció lehetővé teszi a korábbi adatok könnyű elérését és kezelését, miközben továbbra is bizonyos korlátozások vonatkoznak rá a biztonság és adatvédelem érdekében.

    Miért Érdemes Használni az Új Dokumentumkezelőnket?

    A mesterséges intelligencia integrálása a dokumentumkezelő rendszerünkbe nem csupán automatizálja a számlák feldolgozását, hanem jelentősen csökkenti az adminisztratív terheket is. Az MI gyors és pontos adatfeldolgozása révén Önök több időt fordíthatnak vállalkozásuk fejlesztésére, míg a könyvelők hatékonyabban végezhetik munkájukat.

    Bízunk benne, hogy az új rendszerünk még nagyobb elégedettséget és hatékonyságot hoz Önöknek. Ha kérdéseik vannak vagy segítségre van szükségük a bevezetéshez, ügyfélszolgálatunk készséggel áll rendelkezésükre.

  • ZEUSS dokumentum kezelő

    ZEUSS dokumentum kezelő

    Könyvelőirodánk 2024 december 1-el elindította a „papírmentes könyvelőiroda” programot, amely révén szeretnénk 2025 év végére, teljes mértékben megszüntetni a papír alapú könyvelési anyagok gyűjtését és tárolását.

    A papírmentes könyvelés nem csak a fák védelmét szolgálja, hanem a vállalkozók és könyvelők számára is előnyös:

    • Időt takaríthat meg: Dokumentumait bármikor, akár okostelefonról is feltöltheti, így nem kell személyesen elhozni azokat.
    • Átláthatóság: Az összes feltöltött anyag egy helyen elérhető, így könnyen visszakeresheti őket szükség esetén.
    • Biztonság: A rendszerünk biztonságos környezetben kezeli adatait, így nem kell aggódnia az adatvédelem miatt.
    • Rugalmasság: Akár hétvégén vagy munkaidőn kívül is feltöltheti dokumentumait, így nincs időhöz kötve.
    • Díjmentesség: A könyvelőirodánk szerződött ügyfelei számára, a dokumentumkezelőt díjmentesen bocsátjuk rendelkezésre.

    Új dokumentumkezelő rendszer (ZEUSS) – egyszerűbb megoldás mindenkinek!
    Ügyfeleink számára 12.900 Ft + ÁFA / hó helyett DÍJMENTESEN használható.

    Amennyiben használni szeretné, kérem írjon e-mailt a könyvelőjének és kérje a hozzáférést!

  • Kriptovaluta adózás 2023

    Kriptovaluta adózás 2023

    KRIPTOVALUTA ADÓZÁS MAGÁNSZEMÉLYEK ESETÉBEN 2021 JANUÁR 1-TŐL

    Bekerült az SZJA törvénybe a 67/C §. ”Kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem” pont. A törvény módosítása értelmében a kriptokereskedelem és bányászat önállóan nevesíthető jövedelemtípus lett. Az adó mértéke jelentősen csökkent. A korábbi 30% feletti adófizetés helyett 15% lett az adókulcs a kriptovaluta ügyleteket bonyolító magánszemélyek számára. Csak a személyi jövedelemadót kell megfizetni 2021. január 1. után megszerzett jövedelmek esetében. A kereskedelem és a bányászat egy kategóriába tartozik.

    Fontos, hogy a kedvezményes 15%-os adófizetéssel magyarországi adóügyi illetőség alá tartozó magánszemélyek élhetnek. Külföldön élő, magukat magyarnak tartó magánszemélyekre az adóügyi illetőség szerinti ország szabályai vonatkoznak.


    1. A KRIPTOVALUTA ÜGYLETEK ELSZÁMOLÁSA

    Bevételek

    Az ügyleti eredmény megállapítása során bevételként a kriptoeszköznek a kriptoeszköz átruházása, átengedése időpontjára megállapított szokásos piaci értékét kell figyelembe venni. (Tehát nem érdemes azzal trükközni, hogy valaki 30000$-os BTC piaci ár esetében egy barátjának 10000$ ért ad el egy BTC-t. A piaci árral kell számolni ebben az esetben is a jövedelem megállapítás szempontjából.) Szokásos piaci értéknek számít például annak a kriptováltónak a napi árfolyama (pl. BTC napos grafikonon napi gyertya átlaga), amelyen a kriptodat korábban megszerezted.

    A kriptovaluta ügyleteket pontosították. Csak akkor kell hozzáadni egy ügyletet az adóalaphoz, ha az nem kriptovaluták között történik. (Fekete doboz elv). Mi számít ilyen ügyletnek?

    • Az ügylet fiat formában zárul. (Ez a pont tulajdonképpen a kriptovalutáink átváltását jelenti más nemzeti fizetési eszközre pl.: EUR, USD, HUF)
    • Termék vagy szolgáltatás ellenértékét térítjük meg kriptopénzzel. (pl.: kriptós bankkártyával vásárolunk interneten vagy kiskereskedelmi üzletben)
    • Elajándékozzuk vagy eladományozzuk kriptopénzünket.
    • Elcseréljük nem kriptoeszközre. (pl.: használt gépjárművet vásárolunk vagy bányászgépeket más magánszemélytől)

    Amennyiben például BTC-vel kereskedünk stabil coinnal vagy más kriptovalutával szemben, akkor a nyereség után nem kell adóznunk! Viszont amint FIAT formába átváltjuk (akár egy kriptotőzsdén belül) adófizetési kötelezettségünk keletkezhet. Érdemes ezért stabil coinokkal szemben kereskednünk a tőzsdéken.

    Magánszemélyeknek csak a nem kriptovaluták közötti tranzakciókat kell megőrizniük, nyilvántartaniuk az szja bevallás elkészítéséhez. Ez által lényegesen egyszerűsödött a kriptovalutákkal kapcsolatos adminisztráció.

    Kiadások

    A kriptoeszköz megszerzésére fordított kiadásként vehető figyelembe – ha azt a magánszemély a tárgyévben

    • vásárolta (megszerzésre fordított igazolt kiadás),
    • a kriptoeszköz előállításával (ún. bányászatára) vagy az ahhoz kapcsolódó rendszer működtetésében való közreműködéssel („validálás” és hasonló tevékenységek) kapcsolatban felmerült igazolt kiadás (pl.: névre szóló elektromos áram vagy bányászgép beszerzési számla, adásvételi szerződés),
    • nem kriptoeszköz formájában létező vagyoni érték átruházására, átengedésére tekintettel szerezte –, e  más vagyoni érték megszerzésére fordított igazolt kiadás, de legfeljebb e  más vagyoni értéknek az  átruházása, átengedése időpontjára meghatározott szokásos piaci értéke (pl.: eladod az autódat és kriptovalutával fizetnek érte),
    • tevékenység, szolgáltatás nyújtás ellenértékeként vagy azzal összefüggésben szerezte –, megszerzett kriptoeszköz bevételszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke (pl.: fizetésedet kriptovalutában kapod vagy egyéni vállalkozóként számlát állítasz ki és azt kriptovalutában fizetik ki)

    Minden adóévben egymással szembe kell állítani a bevételeket és az igazolt kiadásokat. Ezeket összegezve kapjuk meg az adott év eredményét.

    bevétel – kiadások = tárgyévi eredmény

    Tárgyévi eredmény lehet jövedelem vagy veszteség. Ezt az összeget kell beleírni a tárgyévi szja bevallás (2021 vagy 2022) 164-es sorába. A jövedelem után 15%-os adót kell fizetnünk. A veszteséget tovább vihetjük következő évekre, hogy csökkentsük más években keletkező jövedelmeinket az adókiegyenlítés szabályai szerint.

    EGY PÉLDA A KRIPTOVALUTÁK ADÓZÁSÁRA

    Lényeges, hogy pl.: a 2022-es naptári évben realizált bevételekkel szemben a 2022 évben felmerülő költségeket lehet csak elszámolni. Ha valaki 2022 elején vásárolt bitcoint 1 millió forintért. Azt  altoinokra váltotta, kamatoztatta, farmoltatta és év végén ebből realizál/forintra vált 3 millió forintot, akkor az ügyleteinek eredménye 2 millió forint jövedelem lesz. Ennek adója 15%, 300 ezer forint. A 22szja (2253) bevallásban kell a jövedelmet bevallanunk és adót megfizetnünk 2023. május 22-ig.

     

    2. KRIPTOVALUTA ADÓZÁS ADÓAMNESZTIÁJA

    A jogszabály változás legfontosabb pontja a 2022 évi adóbevallással kapcsolatban az adóamnesztia létrehozása. Lényege, hogy az 5 éven belüli (adóügyi elévülés határideje) bevallásokban nem szerepeltetett adózatlan kriptovaluta ügyletekből származó jövedelmeket a 2022 évi személyi jövedelemadó (szja) bevallásban a kedvezményes 15%-os adókulccsal leadózhatja a magánszemélyEz a 2017 – 2020-ig tartó időszakra vonatkozik. A 2017 előtti időszak jövedelmei adóügyileg elévültek. 2021 évet elkülönítve kell kezelni. Erre az évre vonatkozóan nem érvényesíthető az adóamnesztia.

    Miért fontos határidő a 2023. május 22?

    Magánszemélyek a 2022 szja bevallásban tudnak élni az adóamnesztia lehetőségével. Ezt a bevallást követően valószínűleg nem lesz újra ilyen kedvező lehetőség a korábbi adózatlan jövedelmek leadózására. Továbbá nagyon fontos, hogy a korábbi fiatról kriptóra történő váltások során keletkezett költségeinket is be lehet vallani a 2022 évi szja bevallásban!

    Amennyiben a fekete dobozba betettél fiatot (kriptovalutát vásároltál, bányásztál, stb.) és még mindig benne van a fekete dobozban (2017 – 2020 közötti évek ügyleteinek összesített eredménye veszteség), ezeket mindenképpen érdemes bevallani a 2022 évi szja bevallásban, mert azt szembe állíthatod a később megszerzett jövedelmeiddel szemben!

    Továbbá az adóamnesztia kedvez azoknak, akik 2017 előtt vásároltak kriptovalutákat. Ha van olyan kriptovaluta beszerzésével kapcsolatos költséged, amely 2017 előtt keletkezett és ezeket a kriptokat azóta nem adtad el (fekete dobozban van) azt is bevallhatod a 2022 évi bevallásban, mint veszteséget. Ezek a veszteségeink nem évülnek el 5 éven belül, mivel azokat nem realizáltuk.

    Az adóamnesztia összesített jövedelmét vagy veszteségét a 2022 évi szja bevallás 164-es sorában kell bevallani hozzáadva összegét a már kiszámolt 2022 évi összesített egyenleghez. Amennyiben 2021-es adóévben is veszteség lett az összesített ügyleteid eredménye és ezt nem vallottad be abban az évben, az adóbevallás helyesbítésével érdemes javítani azt az évet.

     

    3. ADÓKIEGYENLÍTÉS

    A korábbi években keletkező veszteségek vagy jövedelmek későbbi felhasználását az adókiegyenlítés szabályai írják le. 3 éves időszakban (3 egymást követő adóév) van lehetőség arra, hogy a különböző években bevallott jövedelmet vagy veszteséget egymással szembe állítsuk. Érdemes ezért bevallani, azt is, ha veszteségesen zártuk az évet. 2021 adóév veszteségét tovább lehet vinni és a 2022 vagy akár a 2023-as adóév jövedelmének a csökkentésére fel lehet használni.

    2024-re nem vihető át a 2021-es veszteség. Fontos, hogy ha későbbi adóévben keletkezett veszteségünk, azzal is csökkenthető, sőt visszaigényelhető a korábbi években fizetett jövedelmünk adója. Például 2021-ben és 2022-ben is 1 – 1 millió ft jövedelemmel zártuk az évet. Ezek után meg is fizettük az összesen 2*150.000 forint szja-t. 2023-ban veszteségünk keletkezett 1,5 millió ft.

    A 2023 évi szja bevallásban felhasználhatjuk a tárgyévi veszteséget a korábbi 2 év esetében és visszaigényelhetjük a 2021 évi teljes befizetett szja-t és a 2022 évi szja felét, összesen 225 000 forintot. Amennyiben nem szeretnénk adót visszaigényelni, a 2023 évi veszteséget érvényesíthetjük a 3 éves szabály alapján 2024 és 2025 adóévi jövedelmünk csökkentésére is. Amennyiben adó visszaigénylést tervezünk, érdemes adózási szakemberrel egyeztetni a bevallás elkészítése során, mert valószínűleg az adóhatóság ellenőrizni fog minden érintett szja bevallást.

    Az adókiegyenlítés levezetését az szja bevallás 202 – 208-as soraiban lehet rögzíteni. Ezekben a sorokban nem az adóalapot kell feltüntetni a 164-es sorral ellentétben, hanem minden adóévre a 15%-os jövedelem adóját vagy veszteség adóját kell beírnunk. Fontos, hogy ha a 164-es sorba összeget írunk, ne felejtsük el, hogy annak 15%-át a 202 – 208-as sorban is érdemes feltüntetnünk, hogy élni tudjuk az adókiegyenlítés lehetőségével.

     

    4. KIS TÉTELEK ADÓKEDVEZMÉNYE KRIPTOVALUTA ADÓZÁS SORÁN

    Ha egy ügyletből származó bevétel nem haladja meg a bruttó minimálbér 10%-át (2022-ben ez 20 000 forint) akkor azt az ügyletet nem kell leadózni. Ennek feltétele, hogy 1 napon 1 ilyen ügyletünk lehet. Továbbá, hogy éves szinten ezeknek az ügyleteknek az összege ne haladja meg a minimálbér összegét. 2022-ben ez 200 000 forint. A kedvezmény lényegében a mindenkori éves minimálbér összegéig adómentességet biztosít a kriptokat használók számára.

    Ezt az adókedvezményt tapasztalataink szerint a leginkább kriptós bankkártya használatával lehet legkönnyebben alkalmazni (kripto.com, binance, coinbase, nexo kártyákkal). Amelyik napon a kriptóddal vásárolsz bankkártyával, azon a napon kell azt nyilvántartanod az adminisztrációdban. Érdemes ilyen esetben a fizetési szolgáltatónál elérhető historyt letölteni és elmenteni, bizonylatként megőrizni.

     

    5. NYILVÁNTARTÁSOK KEZELÉSE

    Gyakran érkezik kérdés felénk, hogy mit kell elküldeni az adóbevallás elkészítése során a NAV részére?

    A kriptoügyleteink bevallása során kizárólag a 164 és 202-208-as sorokkal kell kiegészítenünk az szja bevallásunkat. A veszteségeink és jövedelmeinket tartalmazó nyilvántartást nem kell mellékelnünk az adóbevallás beküldésekkor. A nyilvántartásokat az elévülési időig kell megőriznünk. Erre azért van szükség, mert ha az adóhatóság vizsgálná a bevallásunkat, a nyilvántartásainkkal tudjuk igazolni az általunk számolt egyenleget.

    Fontos, hogy minden bizonylatot, amely alátámasztja a bevallásunkat mentsünk el és őrizzünk meg. Ilyen lehet minden névre szóló számla, adásvételi szerződés, trade history, bármilyen hiteles bizonylat, amely igazolja kriptovalutáink megszerzését vagy eladását. A tárgyévi eredményünk levezetését legegyszerűbben excelben tudjuk számon tartani. Ezt a dokumentálást HUF-ban kell megtennünk. A deviza (jellemzően USD vagy EUR) forintban történő átváltására aznapi MNB közép árfolyamot használjunk.

    Szja bevallásunk tervezetét kiegészíthetjük az e-szja felületen ügyfélkapus belépést követően, vagy ÁNYK formátumban a 2253-as nyomtatványt kitöltve küldhetjük be a NAV számára kriptovalutás ügyleteink eredményeit. Az adóbevallás határideje 2023. május 22 és eddig kell megfizetni a jövedelem utáni adót is.

    Amennyiben elfogadtad az e-szja felületen a bevallásodat vagy beküldted már az ÁNYK-t használva, azonban nem megfelelően lettek kitöltve a kriptovalutás ügyleteid eredményei, ez ne jelentsen problémát számodra. Gond nélkül lehet helyesbítéssel vagy önellenőrzéssel javítani a 2021 vagy a 2022 évi szja bevallást elévülési időn belül (5 év).

    A fent leírtak alapján bízunk benne, hogy jelentős segítséget tudunk nyújtani az szja bevallás elkészítésében. Amennyiben az adóbevallás technikai kitöltésben vagy más részlettel kapcsolatban kérdésed adódna, keressen bennünket bizalommal.

  • Kiszámlázható az éves KATA bevétel augusztusban?

    Kiszámlázható az éves KATA bevétel augusztusban?

    Kiszámlázható előre Katás vállalkozóként 2022 augusztusban az év hátralévő időszakára vonatkozó bevétel?

    A válasz röviden: IGEN!

    Amire figyelni kell:

    • Legkésőbb 2022 augusztus 31. legyen a keltezés és a teljesítés dátuma is a kiállított számlán (nem baj, ha később fizetik ki a számlát).
    • A fennálló szóbeli vagy írásbeli szerződést módosítani kell. Bele kell írni, hogy lehetősége legyen a Katás vállalkozónak előre leszámlázni a vállalkozási díjat. Az előre számlázás jellegzetessége, hogy a munkát később végzi el a vállalkozó (jövőbeni teljesítés). Ezért kerülni kellene a vállalkozás megszűnését, szünetelését 2022.09.01-től, mert akkor hogyan végzi el a munkát? Ha a munka teljesítése megtörtént augusztusig, akkor meg lehet szüntetni a vállalkozást.
    • A 12 millió forintos alanyi áfa mentes keret 2022 évre szól! Ha ezt túlléped, adott évben + 2 évig áfás vállalkozó leszel. Ne számlázzunk ki 12 millió forintot augusztus végéig, ha szeptembertől decemberig is tervezünk számlázni. Év közben indítottad az alanyi áfa mentes vállalkozásodat? Ebben az esetben arányosítani kell az áfa mentes keretet. pl. egy február 1-jén indult vállalkozásnak 12 millió forint osztva 365 szorozva 334 (január 31 napja esik ki) 10.980.822 Ft az AAM kerete. A lényeg, hogy 2022 teljes évre ha áfa mentes szeretnél maradni, akkor ne számlázz többet 12 millió forintnál. (kivétel ez alól a külföldi cégnek számlázott összeg.)
    • Ha január 1 től vagy alanyi áfa mentes vállalkozó és megszűnik a vállalkozásod akkor is 12 millió forint az áfa mentes kereted. (csak az induláskor “kieső” hónapokat vonjuk le)
    • Amennyiben egy adószám irányába számláz a kisadózó előre, abban az esetben is él a teljes 2022 évre vonatkozó 3 millió forintos szabály. Ez felett külön adót kell fizetni.
    • Javasolható, hogy a felek ne növeljék meg a fizetési határidőt, az a számla kiállításához képest továbbra is X nap legyen. (pl. szokásos 8 nap)
    • Ha átalányadózást választja a Katás 2022.09.01 után, akkor 8 millió forintot számlázhat ki szeptembertől decemberig (40% és 80%.os költséghányad esetén). Ha ezt meghaladja, kiesik az átalányadóból a vállalkozó.
    • A katás bevételbe nem, de az alanyi áfa mentes keretbe az ingatlan bérbeadás bevétele beleszámít.
    • Ne állítsunk ki előleg számlát, mert az ügyletet később végszámlával kellene zárni.
  • Ügyfélszolgálatunk működése

    Ügyfélszolgálatunk működése

    Az elmúlt években előfordult, hogy egy ügyfelünk nem volt elégedett a munkánkkal. Hibáztunk, elfelejtettük visszahívni, vagy valamit elrontottunk. Mondhatnánk, hogy előfordul, mert emberek vagyunk. Azonban mi ezzel nem voltunk elégedettek. Azt szeretnénk, ha minden ügyfél elégedett lenne. Mindenkit visszahívnánk és nem hibáznánk.

    Ezeknek a problémák megoldására a folyamatainkat kellett újra gondolni, amihez eszközökre is szükségünk volt.

    • Folyamatosan fejlesztjük a saját könyvelő rendszerünket (IBOOKR)
    • 2021 év végén bevezettünk egy ügyfélkapcsolati rendszert (Hubspot CRM)
    • 2022 februártól szakértői ügyfélszolgálatot hoztunk létre
    • 2022 áprilistól bevezettük a feladat iktató rendszert
    • 2022 júliustól bevezettük az „ügyfél visszajelző” rendszert

    2022 júliusában eljutottunk arra a szintre amikorra teljessé vált az ügyfélszolgálatunk működése.

    Ügyfélszolgálatunk működése:

    Szakértői telefonos ügyélszolgálat

    Probléma: Nagy hibázási lehetőség volt, hogy a könyvelő benne van egy számolásban és egy telefonhívás megzavarja. Ezáltal elszámol valamit, vagy elfelejt egy munkát befejezni.

    Megoldás: Az összes hívás a szakértői ügyfélszolgálatunkra jön be. Nincs közvetlen kapcsolás. Ha a kérdés vagy igény olyan jellegű akkor helyben megoldja a ügyfélszolgálati kolléga. Ha nem tudja megoldani, akkor felvesz egy feladat jegyet az ügyfélkapcsolati rendszerünkbe a saját dedikált könyvelődnek, aki 15 percen belül reagálni fog rá neked. Ha kérdése van visszahív, ha megoldotta akkor visszajelez a megoldásról.

    A feladat jegy megnyitásáról és lezárásáról e-mailt kapsz. A lezárás során értékelheted is a feladat megoldását, ami fontos visszajelzés számunkra.

    E-mail a könyvelődnek

    Probléma: Nincs közvetlen kapcsolat a dedikált könyvelővel, lassú reakció idő.

    Megoldás: E-mailben bármikor közvetlenül elérheted a dedikált könyvelődet. Aki amennyiben az irodában tartózkodik 4 órán belül köteles reagálni az e-mailedre. Amennyiben nem tartózkodik az irodában, automatikus visszajelzést kapsz a távollétéről és a helyettesítésről e-mailben. Ha sürgős akkor ebben az esetben a helyettes részére tudod e-mailben küldeni az igényedet vagy hívhatod az szakértői ügyfélszolgálatunk.

    A fenti folyamatokat azért hoztuk létre, mert hiszünk abban, hogy csak így lehet hibátlanul dolgozni, és gyors, hatékony kommunikációt folytatni a vállalkozókkal.

  • Számít a véleményed

    Számít a véleményed

    Számít a véleményed! Könyvelőirodánkat folyamatosan fejlesztjük, hogy jobb és megbízhatóbb szolgáltatást tudjunk partnereink számára nyújtani. Ehhez nagyon nagy segítség ha visszejelzéseket és kritikákat kapunk.

    Az Énkönyvelőm.hu júliusban bevezette az „Ügyfél Elégedettséget Mérő Rendszert„, aminek segítségével bármikor véleményt nyilváníthathatnak ügyfeleink a munkánkról három fej segítségével.

    Az elégedettség mérő rendszerünkkel partnereink találkozhatnak a könyvelő kollégák aláírásában, és az ügyfélkapcsolati rendszerünkbe történt igény lezárásakor kiküldött e-mailben.

    Legyel te is ügyfelünk, és oszd meg a véleményed. Kattints valamelyik fejre és jelezd felénk a problémádat, vagy akár örömödet.

  • Költséghányad határozó

    Költséghányad határozó

    Az alábbi cikkben összefoglaljuk, hogy mely tevékenységek végzéséhez, milyen költséghányaddal lehet számolni.

    1, 40 százalék:

    Az alábbi két (2-3. ) pontban nem tartozó bármely tevékenység

    2, 80 százalék:

    Ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási tevékenység, (pl. építőipari szolgáltatás, taxis személyszállítás, fodrászat, szépségápolás, gépjármű-, számítógép-, háztartási cikk javítás, vendéglátó tevékenység)

    80%-os költséghányad alkalmazására jogosító TESZOR számok (SZJA ÁTALÁNYADÓ)
    TESZOR szám Megnevezés
    01, 02 mezőgazdasági, erdőgazdálkodási
    01.2 (01.6 2022-től!) mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás
    01.70.10 vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás
    02.40.10 erdészeti szolgáltatás
    03.00.71 halászati szolgáltatás
    03.00.72 halgazdálkodási szolgáltatás
    05-től 09-ig bányászati  termék-előállítás
    10-től 32-ig feldolgozóipari termék-előállítás
    10-től 32-ig feldolgozóipari szolgáltatás kivéve:
    – valamennyi bérmunkában végzett szolgáltatás,
    – egyéb sokszorosítás (TESZOR 18.20);
    33.1 ipari gép, berendezés, eszköz javítása
    41, 42 építőipari kivitelezés
    43 építőipari szolgáltatás
    43.21, 43.22, 43.29 épületgépészeti berendezések javítása
    45.20 gépjárműjavítás
    49.32.11 taxis személyszállítás
    49.32.12 személygépjármű kölcsönzése vezetővel
    49.39.39 egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás
    49.41.1 közúti áruszállítás
    56 vendéglátó tevékenység (a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott)
    74.20 fényképészet
    81.30.10 zöldterület-kezelés
    95.1 számítógép, kommunikációs eszköz javítása
    95.2 személyi, háztartási cikk javítása
    96.01 textil, szőrme mosása, tisztítása
    96.02 fodrászat, szépségápolás
    96.09.11 hobbiállat-gondozás

    3, 90 százalék:

    • Aki az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt (azaz más tevékenységből nem lehet bevétele)
    • Mezőgazdasági őstermelő.
  • KATA kérdések és válaszok

    KATA kérdések és válaszok

    Ügyfeleink kérdéseit és válaszainkat összegyűjtöttük, hogy másnak is hasznos legyen.

     

    Külföldi (USA) magánszemélynek számlázhatnék az új rendszerben?

    Magánszemélyeknek számlázhatsz külföldre is.

     

    Hogyan kell bizonyítanom, hogy a külföldi ügyfelem, magánszemély?

    A számlán nincs cégadat csak személy, akkor jó

     

    Ha főállásban dolgozom beosztottként egy cégnél- alkalmazotti jogviszony. Lehetek továbbra is Katás?

    Csak főállásban lehetsz katás, sajnos olyan lehetőség sincs, hogy fizeted az 50000 Ft-os adót mellékállásban.

     

    Webshopot üzemeltetünk, saját gyártású termékeket árusítunk. (mellette bejelentett főállásunk van) Kérdés: átalányadózás esetén mekkora költséghányaddal számolhatunk?

    Ha CSAK kereskedelmi tevékenységet űztök, számolhattok a 90%-os költséghányaddal.

     

    Pályázatos (Fiatalok vállalkozóvá válás támogatás- 4,5 millió) KATA-sok is gond nélkül átmehetnek átalányadóba most még úgy is, hogy a fenntartási időszakban vagyok?

    Illetve, ha most maradok még KATA-s, akkor január 1től ugyanúgy átállhatok másik adózási nemre, ha esetleg mégis úgy alakul, hogy az megfelelőbb nekem?”

    Igen, illetve igen. A váltást januárban is gond nélkül megteheted. De így szeptember és január között csak magánszemélyeknek számlázhatsz.

     

    Azt szeretném kérdezni, hogy átalányadózásban van-e és ha van mekkora az alanyi adómentes értékhatár?

    12 millió Ft az alanyi adómentes határ, és ezt évre kell nézni, ha vállalkozási forma váltás volt akkor is.

     

    Az a vállalkozás által kínált szolgáltatás jellegétől függ, hogy valakinek a tételes elszámolás vagy az átalányadó éri meg jobban? Vagy az elszámolható költségek mennyisége dönti el?

    Sok mindentől függ, de főleg a elszámolható költségektől és a tevékenységi körtől.

     

    2db tevékenységi kör van a vállalkozásomban, az egyik 80%-os a másik 40%-os költséghányadba tartozik. Általányadózásba átlépéssel egyúttal kivehetem a 40%-os tevékenyéget, és 80%-kal működhet a vállalkozásom?

    Igen, ha csak a 80%-os tevékenységet űzöd, akkor ezzel a költséghányaddal tudsz számolni.

     

    Ha most úgy döntök, hogy szept 1-től is maradok KATA-s, de esetleg pár hónap múlva (pl. januártól) mégis át szeretnék térni másik adónemre, erre bármikor van lehetőség?

    Igen, a váltást januárban is gond nélkül megteheted. De így szeptember és január között csak magánszemélyeknek számlázhatsz.

     

    Mi alapján dönti el a NAV, hogy ki mehet-e be „”újra”” a KATA-ba szeptember után? Ha pl. volt az év folyamán, korábban cégnek kiállított számlája a KATA-s vállalkozónak, akkor nem engedi be? Szóval visszamenőleg vizsgálják?

    Csak szeptember 1-től nem lehet cégeknek számlát kiállítani, az ezelőtti időszakot nem vizsgálják, csak be kell jelenteni a NAV-nak, hogy a KATA-ban maradunk.

     

    Ha jól értettem, nyugdíjas nem lehet fő állású Katás vállakozó.

    Nem

     

    Kell-e vállalkozói bankszámlát nyitni majd, vagy maradhat a lakossági bankszámla?

    12 milliós értékhatárig vagy amíg nem kerül be az ÁFA körbe.

     

    Az áfa-mentes értékhatár átalányadózás esetén marad 12 millió?

    Igen, az értékhatár maradt évi 12millió Ft, vállalkozói számla csak akkor kell, ha áfakörös a vállalkozás.

     

    Úgy tudom, hogy egy egyéni vállalkozó 12 millióig adómentes ez akkor nem így van?

    Az alanyi adómentesség értékhatára 12 millió Ft, a vállalkozás ezután átkerül áfakörbe.

     

    Átalányadóban lehet szüneteltetni?

    igen lehet, csak vigyázni kell, mert a szüneteltetés minimuma 30nap.

     

    Sziasztok, szálláskiadóként a bookingtól (külföldi kifizető) származik bevételem, de magánszemélyeknek állítom ki a számlát. Ha Kata-ban maradok, ez folytatható?

    Ha magánszemélyeknek számlázól akkor maradhatsz KATA-s

     

    Főállásban augusztus elejétől fizetetlen szabadságon leszek. Októberi térdműtétemtől függ, hogy gyógyulás után (kb december) eltudom e látni majd a főállásban lévő munkám, vagy nem.   Fizetetlen szabadság alatt maradhatok Katás?

    Mivel a fizetetlen szabadság alatt főállású Kata-sá válsz, így maradhatsz a fizetetlen szabadság alatt kata-s.

     

    Főállással rendelkező személy, ha szeretne kiegészítő munkát vállalni,  „”alkalmi munkavállalással”” megoldható-e? A napi bejelentéses megoldásra gondolok, ami 2000 Ft.

    Igen, az alkalmi munka, valamint a 36 órát el nem érő munkaviszony is belefér. Főállású kata mellett lehet 36 órát meg nem haladó munkaviszony és alkalmi munka.

     

    Honnan tudom, hogy akinek szolgàltatàst nyùjtok katas-e, szàmlàzhatunk neki? Katasnak lehet e adni szàmlàt mint magànszemèly?

    Meg kell elötte kérdezni. Mint magánszemély igen, mint KATA-s vállalkozó nem.

     

    Nappali vagy levelező tagozatos hallgatóként, csak az átalányadó létezik, mint lehetőség? Minimálisak a költségeim és a bevételem is.

    Neked az átalányadó nagyon jó lehet. 1.2 millió Ft jövedelemig szinte semmit nem kell fizetned.

     

    Ha Van valakinek Szeptembertől , egy főállása akkor melyik egyéni vállalkozósi formát változtatja?

    Átalányadós vagy tételes SZJA

     

    A gyermekem neve Kata, át kell-e nevezni ősszel Átalányra?

    Szia, lehet nyugodtan Tételes is 🙂

  • KATA törvény 2022/07/13

    KATA törvény 2022/07/13

    Tegnapi napon új kata törvényt fogadott el az Országgyűlés. 2022. szeptember 1-től lép hatályba.

    Legfontosabb pontjai:

    • Kata adónemet választó adózó kizárólag magánszemélynek számlázhat.
    • egységesen havi 50 000 forint lesz az adó mértéke, minden kisadózónak főállásban kell vállalkoznia.
    • minden kisvállalkozónak, 18 millió forintra emelkedik a bevételi értékhatár
    • megszűnik a betéti társaságok és egyéni cégek katás adózása, a kata adónemet kizárólag egyéni vállalkozók választhatnak szeptember 1-től.

    Az új kata törvény 2022. szeptember 1-től lép életbe. A másik adónemre való áttérésről szóló nyilatkozatokat legkésőbb szeptember 25-ig kell benyújtani az adóhivatalhoz. Azok a vállalkozók, akik a kata helyett az átalányadózást választják, 2022. október 31-ig tehetik ezt meg.

    Milyen adónemre érdemes áttérnie annak aki nem maradhat a jövőben katás vállalkozó?
    Ha egyéni vállalkozó vagy áttérhetsz személyi jövedelem adózás alá. Ennek két formája létezik:

    • tételes szja
    • átalányadó szja

    A tételes szja leírásával hamarosan jelentkezni fogunk.

    Nézzük át az átalányadó jellemzőit:
    Átalányadózás esetén a befolyt bevételt költséghányadokkal kell csökkenteni és ez alapján kell megfizetni a ”nyereségadókat”. Továbbá főállású egyéni vállalkozóként havonta meg kell fizetni a járulékokat legalább a minimálbér (bruttó 200.000 forint) vagy a garantált bérminimum (bruttó 260.000 forint) után.

    Megszerzett bevétel – költséghányad = jövedelem – mentesített jövedelem (ebből kell kiszámolni a ”nyereségadókat”.)

    A költséghányad mértéke 40%, 80% és 90% lehet, a végzett tevékenységtől függően.

    Az így kiszámított jövedelem után az alábbi adókat kell befizetni:

    • 15% szja
    • 18,5% társadalombiztosítási járulék
    • 13% szociális hozzájárulás
    • iparűzési adó

    Mentesített jövedelem:
    Tb-járulék és szociális hozzájárulási adó tekintetében is adómentes bevétel összege:

    40%-os költség hányad esetén 2 millió forint
    80%-os költséghányad esetén 6 millió forint
    90%-os költséghányad esetén 12 millió forint

    Bevételi értékhatár 2022-ben: 24 millió forint. Kizárólag kiskereskedelmi tevékenység végzése esetén az értékhatár 120 millió forint. Ha az egyéni vállalkozó év közben tér át az átalányadóra, naptári napokra arányosítani kell a bevételi értékhatárt. Aki 2022. szeptember 1-el tér át rá idén 8 millió forint befolyt bevétele lehet maximum átalányadózóként. (Éves 12 millió forint alanyi áfa mentes keretre vigyázni kell!)

    Költséghányadok végzett tevekénységek alapján:

    40%-os költséghányad

    Amennyiben nem férsz bele a 80%-os vagy a 90%-os költséghányadba, akkor a 40%-os költséghányad alá tartozol.

    80%-os költséghányad

    A törvény által meghatározott tevékenységekre alkalmazható és az adóév egészében kizárólag az alábbi tevékenységet folytathatod:

    • a) mezőgazdasági, erdőgazdálkodási (TESZOR 01, 02), bányászati (TESZOR 05-től 09-ig) és feldolgozóipari (TESZOR 10-től 32-ig) termék-előállítás, építőipari kivitelezés (TESZOR 41, 42);
    • b) mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás (TESZOR 01.6), vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás (TESZOR 01.70.10), erdészeti szolgáltatás (TESZOR 02.40.10) és zöldterület-kezelés (TESZOR 81.30.10);
    • c) halászati szolgáltatás (TESZOR 03.00.71), halgazdálkodási szolgáltatás (TESZOR 03.00.72);
    • d) feldolgozóipari szolgáltatás (TESZOR 10-től 32-ig) a bérmunkában végzett szolgáltatás és az egyéb sokszorosítás (TESZOR 18.20) kivételével;
    • e) építőipari szolgáltatás (TESZOR 43);
    • f) ipari gép, berendezés, eszköz javítása (TESZOR 33.1), gépjárműjavítás (TESZOR 45.20), személyi, háztartási cikk javítása (TESZOR 95.2), épületgépészeti berendezések javítása (TESZOR 43.21, 43.22, 43.29);
    • g) a taxis személyszállítás (TESZOR 49.32.11) személygépjármű kölcsönzése vezetővel (TESZOR 49.32.12), egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás (TESZOR 49.39.39), közúti áruszállítás (TESZOR 49.41.1);
    • h) számítógép, kommunikációs eszköz javítása (TESZOR 95.1);
    • i) fényképészet (TESZOR 74.20);
    • j) textil, szőrme mosása, tisztítása (TESZOR 96.01), fodrászat, szépségápolás (TESZOR 96.02), hobbiállat-gondozás (TESZOR 96.09.11);
    • k) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység (TESZOR 56).

    90%-os költséghányad

    Az alkalmazhatja a 90%-os költséghányadot,

    • aki az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt (azaz más tevékenységből nem lehet bevétele),jellemzően kisboltok és webshopok tartoznak ide
    • mezőgazdasági őstermelők.

    A cikkünket a változások alapján folyamatosan frissítjük! Utolsó frissítés: 2022/07/18 13:50óra

  • Ajánlóprogramhoz anyagok

    Ajánlóprogramhoz anyagok

    Ebben a cikkeben segítséget adunk, hogy sikeresebb legyen az ajánlásod. A Facebookon törénő megosztásnál érdemes egy jó szöveget írni és egy látványos képet beszúrni. A szöveg végére pedig ne feledd az egyedi linkedet bemásolni.

    Professzionális szöveg a megosztáshoz:

    Több, mint könyvelő! Válj pénzügyileg tudatosabb és gazdaságilag sikeresebb vállalkozóvá. Könyvelést és pénzügyi asszisztenciát nyújtunk innovatív vállalkozásoknak.
    ✔️ Szakértői tanácsadás
    Kérdésed van? Mi állunk a rendelkezésedre. Legyen szó a számlázásról vagy adótanácsadásról, fordulj hozzánk bizalommal.
    ✔️ Automatikus adatgyűjtés
    Nem kell többé könyvelési anyagokat gyűjtened és könyvelőhöz rohangálnod. Automatikusan lekérjük az anyagokat a NAV rendszeréből és a Te bankodból. A könyvelési anyagokat így mindig hiánytalanul és időben megkapjuk.
    ✔️ Kripto könyvelés
    Kriptovaluta kereskedőknek és bányászoknak segítünk a megtermelt jövedelmet legalizálni a jogszabályi keretek mentén.
    Ha valóban érdekel ajánlatunk és könyvelőt keresel az alábbi linken felveheted velünk a kapcsolatot.⬇️

    Képek a megosztáshoz:

    Így néz ki egy minta post: