Kriptovaluta adózás magánszemélyek esetében 2021. január 1-től.
Előző cikkünkben (https://cryptofalka.hu/arfolyam-elemzes/bitcoin-kriptovaluta-adozas-2021/) részletesen leírtuk mit kell tudni a kriptovalutákkal kapcsolatos adózásról. Ez a cikk kifejezetten a magánszemélyeknek szól mivel a cégek, egyéni vállalkozások kriptovaluta tevékenységeinek adózása nem változik meg.
Az a bizonyos 67/C §. ”Kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem”
Az 1995. évi CXVII. számú, a személyi jövedelemadóról szóló törvény új módosítása értelmében a kriptokereskedelem és bányászat önállóan nevesíthető jövedelemtípus lett. Az adó mértéke jelentősen csökkent. A korábbi 30% feletti adófizetés helyett 15% lett az adókulcs a kriptovaluta ügyleteket bonyolító magánszemélyek számára. Csak a személyi jövedelemadót kell megfizetni 2021. január 1 után megszerzett jövedelmek esetében. A kereskedelem és a bányászat egy kategóriába fog tartozni. Eredetileg a jogszabályváltozás javaslatában még 2022.01.01 hatálybalépés szerepelt, azonban a jogalkotók a végleges változatban 2021.01.01-re módosították azt!
A kriptovaluta ügyleteket pontosították. Az új szabály értelmében csak akkor kell hozzáadni egy ügyletet az adóalaphoz, ha az FIAT (EUR, USD, HUF) formában zárul (Fekete doboz elv). Tehát ha BTC-vel kereskedünk stabil coinnal vagy más kriptovalutával szemben, akkor a nyereség után nem kell adóznunk! Viszont amint FIAT formába átváltjuk (kiutalástól függetlenül) adófizetési kötelezettségünk keletkezhet. Magánszemélyeknek csak a FIAT váltással kapcsolatos tranzakciókat kell megőrizniük, nyilvántartaniuk az szja bevallás elkészítéséhez. Ez által lényegesen egyszerűsödik a kriptovalutákkal kapcsolatos adminisztráció.
Adóamnesztia
A jogszabály változás fontos pontja, hogy az 5 éven belül bevallásokban nem szerepletetett (adózatlan) kriptovaluta ügyletekből származó jövedelmeket 2021-es szja bevallásban (határideje: 2022. május) a kedvezményes 15%-os kulccsal leadózhatja a magánszemély. Ez az időszak 2017 – 2021-re vonatkozik.
Ügyletek elszámolása
Az ügyleti eredmény megállapítása során bevételként a kriptoeszköznek a kriptoeszköz átruházása, átengedése időpontjára megállapított szokásos piaci értékét kell figyelembe venni.
A kriptoeszköz megszerzésére fordított kiadásként vehető figyelembe – ha azt a magánszemély a tárgyévben
- a) vásárolta –, a megszerzésre fordított igazolt kiadás,
- b) a kriptoeszköz előállítására (ún. bányászatára) vagy az ahhoz kapcsolódó rendszer működtetésében való közreműködésre („validálás” és hasonló tevékenységek) tekintettel szerezte –, a megszerzés alapjául szolgáló tevékenység érdekében felmerült, igazolt kiadás,
- c) nem kriptoeszköz formájában létező vagyoni érték átruházására, átengedésére tekintettel szerezte –, e más vagyoni érték megszerzésére fordított igazolt kiadás, de legfeljebb e más vagyoni értéknek az átruházása, átengedése időpontjára meghatározott szokásos piaci értéke,
- d) tevékenység, szolgáltatás nyújtás ellenértékeként vagy azzal összefüggésben szerezte –, megszerzett kriptoeszköz bevételszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke
Lényeges, hogy pl.: a 2021-es naptári évben realizált bevételekkel szemben a 2021 évben felmerülő költségeket lehet csak elszámolni. Ha valaki 2021 elején vásárolt bitcoint 1 millió forintért. Azt altoinokra váltotta, kamatoztatta, farmoltatta és év végén ebből realizál/forintra vált 3 millió forintot, akkor az ügyleteinek eredménye 2 millió forint nyereség lesz. Ennek adója 15%, 300 ezer forint.
A korábbi években keletkező veszteségek felhasználását az adókiegyenlítés szabályai írják le. 3 éves időszakban van lehetőség arra, hogy évek között szembe állítsuk a veszteségeket a nyereségekkel. Érdemes ezért bevallani, azt is ha veszteségesen zártuk az évet. 2021 adóév veszteségeit tovább lehet göngyölíteni 2022-re vagy 2023-as adóév nyereségeinek csökkentésére. 2024-re nem vihető át a 2021-es veszteség.
Kis tételek
Ha egy ügyletből származó bevétel nem haladja meg a bruttó minimálbér 10%-át akkor azt az ügyletet nem kell leadózni. Ennek feltétele, hogy 1 napon 1 ilyen ügyletünk lehet. Továbbá, hogy éves szinten ezeknek az ügyleteknek az összege ne haladja meg a minimálbér összegét. 2021-ben ez 167400 forint.
A magánszemély a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelmet és annak adóját az éves szja bevallásban (2021 évit, 2022. május 20-ig) vallja be, és az adót a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti be.
szerző: enkonyvelom.hu